All-NWC Baseball Announced; Fisher, Thomassen and Brosius Garner Top Honors

Complete 2014 All-NWC Baseball Release

 

First Team

Pos - Name                                                             Class        Hometown / High School 

1B – Derek Dixon, George Fox *.................................. Sr         Vancouver, Wash. / Columbia River  

2B – Nathan Suyematsu, Pacific................................... So        Tualatin, Ore. / Tualatin       

3B – Hunter Gallant, Willamette %............................... Jr          Rescue, Calif. / Ponderosa    

SS – Corey VanDomelen, Linfield *.............................. Jr          Tigard, Ore. / Tualatin         

C – Josh Rapacz, George Fox *.................................... Sr         West Richland, Wash. / Richland

C – Brad Breier, Willamette %...................................... Jr          Torrance, Calif. / South       

OF – Tosh Semlacher, Willamette %............................. Sr         Gold River, Calif. / Jesuit    

OF – Nick Fisher, Linfield *........................................ Sr         Lake Oswego, Ore. / Lakeridge

OF – Connor Savage, Puget Sound #............................. Jr          Bothell, Wash. / Inglemoor

OF – Alec Beal, Pacific Lutheran.................................. Sr         Olympia, Wash. / Timberline

SP – Chris Haddeland, Linfield *................................... Jr          McMinnville, Ore. / McMinnville

SP – Clay Gartner, George Fox #.................................. Sr         Clovis, Calif. / Clovis East  

SP – Trevor Lubking, Pacific Lutheran *........................ Jr          Buckley, Wash. / White River           

SP – Aaron Thomassen, Linfield *................................ Jr          Seattle, Wash. / Nathan Hale 

RP – AJ Konopaski, Pacific Lutheran *......................... Jr          Port Angeles, Wash. / Port Angeles   

UT – Aaron Cohen, Whitman #.................................... Sr         Juneau, Alaska / Juneau-Douglas

DH – Ty Wyatt, Willamette......................................... Fr         Keizer, Ore. / McNary          

 

Second Team

Pos - Name                                                             Class        Hometown / High School 

1B – Clayton Truex, Linfield........................................ Sr         Kirkland, Wash. / Lake Washington               

2B – Chris Zerio, Puget Sound..................................... So        Pleasanton, Calif. / Foothill

3B – Nathan Backes, Puget Sound................................. So        Seattle, Wash. / Bishop Blanchet

SS – Ozzy Braff, Whitman........................................... So        Palo Alto, Calif. / Palo Alto

C – Jake Wylie, Linfield *........................................... Sr         Eagle, Idaho / Bishop Kelly  

C – Nick Funyak, Puget Sound.................................... So        Billings, Montana / Billings West

OF – Zach Rapacz, George Fox.................................... Jr          West Richland, Wash. / Richland       

OF – Matt Zeller, George Fox %.................................. Sr         Milwaukie, Ore. / Rex Putnam                      

OF – Jeff Walton, Puget Sound.................................... Sr         Carmichael, Calif. / Del Campo

OF – Kramer Lindell, Linfield *.................................... Sr         West Linn, Ore. / West Linn 

SP – Derrick Mahlum, Pacific Lutheran......................... Fr         Mill Creek, Wash. / Archbishop Murphy        

SP – Ian Buckles, George Fox %.................................. Jr          Kent, Wash. / Kentridge

SP – Zach Brandon, Linfield......................................... Sr         Cottage Grove, Ore. / Marist 

SP – Colin McCusker, Pacific...................................... Jr          Olympia, Wash. / Timberline

RP – Jackson Watt, Willamette.................................... So        Rocklin, Calif. / Whitney     

UT – Lucas Stone, Puget Sound *................................. Sr         Ashland, Ore. / Ashland

DH – Danny Clifford, George Fox *.............................. Sr         Canby, Ore. / Canby

 

Honorable Mention

Pos / Name                                                             Class        Hometown / High School

1B – Tiras Koon, Willamette........................................ Jr          Honolulu, Hawaii  Iolani School

2B – Derek Blankenship, George Fox............................. Jr          Baker City, Ore. / Baker       

2B – Cameron Young, Whitman #................................ Sr         Wenatchee, Wash. / Wenatchee          

3B – Eric Lawson, Linfield.......................................... So        Mill Creek, Wash. / Archbishop Murphy        

3B – Tommy Massari, Lewis & Clark........................... Fr         Palmdale, Calif. / Quartz Hill

SS – Zac Israel, George Fox......................................... Sr         Lake Stevens, Wash. / Lake Stevens   

SS – Nick Motsinger, Whitworth %.............................. Jr          Spokane, Wash. / University

SS – Tommy Kawamura, Willamette............................. Sr         Renton, Wash. / Lindbergh   

C – Josh Davis, Whitworth %...................................... Jr          Thousand Oaks, Calif. / Oaks Christian          

C – Maclean Harned, Whitman..................................... Jr          Seattle, Wash. / Seattle Prep 

OF – Walker Olis, Pacific #......................................... So        Burlington, Wash. / Burlington Edison           

OF – Brandon Chinn, Willamette %.............................. Sr         Salem, Ore. / Sprague

OF – Jimmy Madden, Whitman.................................... Sr         Huntington Beach, Calif. / Edison

OF – Collin Nilson, Pacific Lutheran............................ Jr          Milton, Wash. / Fife

OF – Jo Carroll, Linfield............................................. Jr          Bend, Ore. / Mountain View

SP – Chris Bishop, Pacific Lutheran.............................. Jr          Rochester, Wash. / Rochester

SP – Spencer Ansett, Whitworth................................... Jr          Spokane, Wash. / Ferris       

SP – Cory Mack, Whitworth........................................ Jr          Spokane, Wash. / Central Valley       

SP – Tom Zarosinski, George Fox %............................ Jr          Lake Oswego, Ore. / Lake Oswego     

SP – Peter Hoffman, Willamette #................................ Jr          Hayden, Idaho / Lake City

SP – Steve Wagar, Puget Sound................................... Jr          Yakama, Wash. / West Valley

SP – Brett Lambert, Whitman...................................... Sr         Dayton, Wash.  / Dayton      

RP – Taylor Isadore, Whitworth.................................... Sr         Leavenworth, Wash. / Cascade           

RP – Connor Harris, George Fox.................................. Sr         Sandy, Ore. / Sandy 

RP – Sterling Spilinek, Whitman................................. Sr         Douglas, Wyo. / Douglas     

RP – Zach Manley, Linfield......................................... Sr         Coburg, Ore. / Sheldon        

RP – Cody Walker, Linfield......................................... So        Hood River, Ore. / Hood River Valley

DH – Thomas Wakem, Whitworth................................ Jr          Spokane, Wash. / University 

UT – Corey Davis, Lewis & Clark................................ Sr         Piedmont, Calif. / Piedmont 

 
 

*                1st team All-NWC in 2013

#                2nd team All-NWC in 2013

%               Honorable Mention All-NWC in 2013

 
 

 

Player of the Year  – Nick Fisher, Linfield

 

 

Pitcher of the Year – Aaron Thomassen, Linfield

 

 

Coach of the Year – Scott Brosius, Linfield

View: Mobile | Desktop