2018 All-NWC Baseball Team Announced; PLU's Bockelie and Soete, Whitworth's Smith and Puget Sound's Strash Garner Top Honors

2018 All-NWC Baseball Team Announced; PLU's Bockelie and Soete, Whitworth's Smith and Puget Sound's Strash Garner Top Honors

Complete 2018 All-Northwest Conference Baseball Team

 

First Team

Pos - Name                                                                                             Class           Hometown / High School

C – Jack Brett, Willamette...................................................................... Sr              Aurora, Colo. / Regis Jesuit

1B – Lucas Thrun, Whitman #............................................................... Jr               Sammamish, Wash. / Eastlake

2B – Kyle Strash, Puget Sound............................................................ Fr              Sammamish, Wash. / Skyline

3B – Anthony Gosline, Pacific Lutheran #....................................... Sr              Spokane, Wash. / Gonzaga Prep                    

SS – Joel Condreay, Whitworth #........................................................ Sr              Renton, Wash. / Kentridge            

OF – Jacob Bockelie, Pacific Lutheran.............................................. Jr               Shoreline, Wash. / Shorewood

OF – Connor Cantu, Pacific Lutheran................................................ Sr              Spokane, Wash. / Mt. Spokane

OF – Connor Bailey, Willamette %..................................................... Jr               San Diego, Calif. / Scripps Ranch

DH – Dylan Wright, Pacific (Ore.)...................................................... Sr              Gilbert, Ariz. / Campo Verde

UT – Cole Johnson, Pacific Lutheran %............................................ Sr              Buckley, Wash. / White River

SP – Hugh Smith, Whitworth................................................................ Jr               Sammamish, Wash. / Skyline

SP – Matt Steindorf, Willamette *....................................................... Jr               Granite Bay, Calif. / Granite Bay                 

SP – Carter Buuck, Linfield *............................................................... Sr             Hillsboro, Ore. / Valley Catholic HS         

SP – Cason Cunningham, Linfield *.................................................. Jr               Eugene, Ore. / Sheldon

RP – Matt Voelzke, George Fox *....................................................... So             Lake Oswego, Ore. / Lake Oswego

 

Second Team

Pos - Name                                                                                             Class           Hometown / High School

C – Jake Gellos, Linfield....................................................................... Sr              Tualatin, Ore. / Tualatin                

1B – Sam Swenson, George Fox %...................................................... So             McMinnville, Ore. / McMinnville               

2B – Brady Rediger, Linfield %........................................................... Sr              Salem, Ore. / West Salem

3B - Joseph Zimmer, Whitman *.......................................................... Sr              Billings, Mont. / Billings

SS – Joey Cassano, Linfield.................................................................. Sr              Auburn, Wash. / Auburn Mountainview

OF – Ryan Ross, Linfield....................................................................... Sr              Yakima, Wash. / Gig Harbor

OF – Kyler Brudwick, George Fox..................................................... Jr               Ferndale, Wash. / Ferndale

OF – Jack Gries, Puget Sound.............................................................. Jr               Sublimity, Ore. / South Salem

DH – Alex Hendra-Brown, Linfield................................................... Sr              Victoria, B.C., Canada / Reynolds

UT – Sean Shepherd, Lewis & Clark #................................................ Sr              San Rafael, Calif. / Marin Catholic

SP – Alex Jondal, George Fox.............................................................. Sr              Spokane, Wash. / Ferris                  

SP – Justin Armbruester, Pacific Lutheran........................................ Fr              Sammamish, Wash. / Eastside Catholic        

SP – Chad Gideon, Pacific Lutheran.................................................. So             Puyallup, Wash. / Emerald Ridge                 

SP – Cal Neely, Linfield........................................................................ Sr              Bellevue, Wash. / Bellevue           

RP – Alex Gregory, Pacific Lutheran................................................. Fr              Seattle, Wash. / Garfield                

 

Honorable Mention

Pos / Name                                                                                             Class           Hometown / High School

C – Austin Baek, George Fox................................................................ Fr              Bothell, Wash. / Bothell

1B – Eric Del Prado, Willamette.......................................................... Sr              El Segundo, Calif. / Loyola

2B – Troy Conway, Willamette............................................................. Sr              Moorpark, Calif. / Moorpark

3B – Tyler Bailey, Whitworth............................................................... Jr               Spokane, Wash. / Mt. Spokane

3B – Jerred Seamons, George Fox....................................................... Jr               Fruitland, Idaho / Fruitland

SS – Tyler Janitz, Willamette................................................................ Jr               Salida, Calif. / Joseph A. Gregori HS

OF –Matt Donovan, Lewis & Clark.................................................... Jr               Westlake Village, Calif. / Westlake

OF – Perry Van Eckhardt, Willamette................................................. Sr              El Cerrito, Calif. / El Cerrito

OF – Marques Carlson, Pacific Lutheran........................................... Jr               Des Moines, Wash. / O’Dea

DH – Max Cummings, Pacific Lutheran............................................ Jr               Seattle, Wash. / Nathan Hale

DH – Joey Galeno, Pacific (Ore.)........................................................ Sr              Auburn, Wash. / Auburn Regional

UT – Hunter Riley, Puget Sound......................................................... So             Port Orchard, Wash. / South Kitsap

SP – Casey Brown, Pacific (Ore.).......................................................... Jr               Peoria, Ariz. / Glendale

SP – Micheal Warnick, Puget Sound................................................... Jr               Bellevue, Wash. / Bellevue

SP – Jimmy Smiley, Whitman............................................................... So             La Crescenta, Calif. / Crescent Valley

RP – Cole Kanazawa, Pacific (Ore.)..................................................... Sr              Honolulu, Hawaii / Punahou

*   1st team All-NWC in 2017;  # 2nd team All-NWC in 2017; %  Honorable Mention All-NWC in 2017

 

Player of the Year  – Jacob Bockelie, Pacific Lutheran

 

Pitcher of the Year– Hugh Smith, Whitworth

 

Freshman of the Year– Kyle Strash, Puget Sound

 

Coach of the Year– Nolan Soete, Pacific Lutheran