2016-17 Northwest Conference Men's Tennis Schedule

Date Away Home Status Links
 
September
Sat. 17 Willamette   Four-Way Tournament   Cancelled
  Newberg, Oregon
Sun. 18 Willamette   Four-Way Tournament   Cancelled
  Newberg, Oregon
Fri. 23 Pacific Lutheran   ITA Men's Northwest Regional   TBA
  @ Walla Walla, WA
  Willamette   ITA Northwest Regional Championships   TBA
  Walla Walla, Washington
  Lewis & Clark   ITA Regionals   TBA
  @ Walla Walla, Wash.
Sat. 24 Pacific Lutheran   ITA Men's Northwest Regional   TBA
  @ Walla Walla, WA
  Willamette   ITA Northwest Regional Championships   TBA
  Walla Walla, Washington
  Lewis & Clark   ITA Regionals   TBA
  @ Walla Walla, Wash.
Sun. 25 Pacific Lutheran   ITA Men's Northwest Regional   TBA
  @ Walla Walla, WA
  Lewis & Clark   ITA Regionals   TBA
  @ Walla Walla, Wash.
  Willamette   ITA Northwest Regional Championships   TBA
  Walla Walla, Washington
Mon. 26 Willamette   ITA Northwest Regional Championships   TBA
  Walla Walla, Washington
  Lewis & Clark   ITA Regionals   TBA
  @ Walla Walla, Wash.
  George Fox # 0 TBA 0 Final
  ITA Championships @ Walla Walla, Wash. (Whitman)
  George Fox # 0 TBA 0 Final
  ITA Championships @ Walla Walla, Wash. (Whitman)
 
October
Wed. 12 TBA # 0 George Fox 0 Final
  2016 ITA Oracle Cup National Championship @ Surprise, Ariz.
 
January
Sat. 21 Whitman 0 Boise St. 7 Final
  Idaho 7 Whitman 0 Final
  Willamette 0 Portland St. 7 Final
  Lewis-Clark St. 0 Whitman 7 Final
Sat. 28 Idaho   Lewis & Clark   Cancelled
Sun. 29 Lewis & Clark * 9 Willamette 0 Final
 
February
Fri. 3 Gust. Adolphus 3 Whitman 6 Final
  @ Walla Walla, Wash.
Sat. 4 Gust. Adolphus 7 Pacific (Ore.) 2 Final
  @ Walla Walla, Wash.
  Whitman 6 Pomona-Pitzer 3 Final
  @ Walla Walla
  George Fox 1 Seattle 6 Final
  @ Sandpoint Tennis Center
Sun. 5 Pomona-Pitzer 7 Pacific (Ore.) 2 Final
  @ Walla Walla, Wash.
  Pacific Lutheran 1 Seattle 6 Final
Wed. 8 Fresno St. 4 George Fox 0 Final
Fri. 10 Whitworth 0 Eastern Wash. 7 Final
Sat. 11 Linfield 0 Seattle 7 Final
  George Fox * 9 Puget Sound 0 Final
  Whitworth 1 Lewis-Clark St. 8 Final
Sun. 12 Willamette # 0 U. of Oregon Club 9 Final
  Eugene, Oregon
Sat. 18 Haverford 2 Whitman 7 Final
  Swarthmore Invitational @ Norristown, Pa.
  Pacific Lutheran * 0 Whitman 9 Final
  Puget Sound * 0 Linfield 9 Final
  Lewis & Clark * 5 Pacific (Ore.) 4 Final
  Whitman 6 Swarthmore 3 Final
  Whitworth * 4 George Fox 5 Final
  @ Clackamas River Racquet Club
  Willamette # 9 Spokane C. C. 0 Final
  Walla Walla, Washington
Sun. 19 Whitman 7 Chris. Newport 2 Final
  @ Swarthmore, Pa.
  Whitworth * 0 Lewis & Clark 9 Final
  Willamette * 0 Whitman 9 Final
  Pacific (Ore.) * 9 Puget Sound 0 Final
  George Fox * 6 Linfield 3 Final
Thu. 23 Linfield 0 Portland St. 7 Final
Sat. 25 Whitman * 8 Whitworth 1 Final
  George Fox * 9 Willamette 0 Final
  Salem, Oregon
  Lewis & Clark * 8 Linfield 1 Final
  Puget Sound * 3 Pacific Lutheran 6 Final
  Sprinker Rec Center
Sun. 26 CC of Spokane # 0 Whitworth 9 Final
  Linfield * 9 Pacific Lutheran 0 Final
  Sprinker Rec Center
  Pacific (Ore.) * 1 Whitman 8 Final
  George Fox * 1 Lewis & Clark 8 Final
  Willamette * 8 Puget Sound 1 Final
  Tacoma, Washington
 
March
Sat. 4 Linfield * 0 Lewis & Clark 9 Final
  Pacific Lutheran * 6 Puget Sound 3 Final
  Whitworth * 2 Pacific (Ore.) 7 Final
Sun. 5 San Diego Christian 2 Whitman 5 Final
  @ Lewiston, Idaho
  Lewis & Clark * 9 Pacific Lutheran 0 Final
  Sprinker Rec Center
  Linfield * 1 Pacific (Ore.) 8 Final
  Whitworth * 7 Willamette 2 Final
  Salem, Oregon
  Whitman 6 Lewis-Clark St. 1 Final
Fri. 10 Whitman 3 Seattle 4 Final
Sat. 11 Willamette * 0 Lewis & Clark 9 Final
  Portland, Oregon
  Pacific Lutheran * 0 George Fox 9 Final
  Whitman * 8 Linfield 1 Final
Sun. 12 Pacific Lutheran * 7 Willamette 2 Final
  Salem, Oregon
  Pacific (Ore.) * 5 Whitworth 4 Final
  Whitman * 7 Lewis & Clark 2 Final
  George Fox 5 William Jewell 4 Final
  @ Riverside, Calif.
Tue. 14 Bowdoin 7 Whitman 2 Final
  @ Pomona, Calif.
  Whitman 4 Case Western Reserve 5 Final
  Stag-Hen Invite @ Claremont, Calif. (Pomona-Pitzer)
Wed. 15 Whitman   Skidmore   10:00 AM
  @ Claremont, Calif.
Fri. 17 Colorado Col. 9 Willamette 0 Final
  Salem, Oregon
Sat. 18 Colorado Col. 4 Linfield 5 Final
  George Fox * 1 Pacific (Ore.) 8 Final
Sun. 19 Colorado Col. 2 Pacific (Ore.) 7 Final
  Willamette * 1 Linfield 8 Final
  McMinnville, Oregon
  Lewis & Clark * 8 George Fox 1 Final
  Rescheduled from Apr. 16
Mon. 20 Colorado Col. 2 George Fox 7 Final
Tue. 21 Colorado Col. 9 Puget Sound 0 Final
Sat. 25 Linfield   Southwestern (Tex.)   7:00 AM
  Puget Sound *   Whitworth   9:00 AM
  Spokane C. C. #   Willamette   11:00 AM
  Salem, Oregon
Sun. 26 Pacific (Ore.)   N.C. Wesleyan   10:00 AM
  Lewis & Clark   Case Western Reserve   10:00 AM
  @ Gambier, Ohio (Kenyon College)
  Linfield   Trinity (Tex.)   1:30 PM
Mon. 27 Pacific (Ore.)   Va. Wesleyan   12:00 PM
  Whitworth   Hope Int'l   12:00 PM
  Lewis & Clark   Denison   1:30 PM
Tue. 28 Whitworth   Caltech   10:00 AM
  Pacific (Ore.)   Salisbury   1:00 PM
  Pacific Lutheran   Biola   2:00 PM
Wed. 29 Whitworth   Cal Lutheran   1:00 PM
  Pacific Lutheran   Hope Int'l   1:00 PM
  Lewis & Clark   Kenyon   1:30 PM
Thu. 30 Pacific Lutheran   Occidental   4:00 PM
Fri. 31 George Fox   Holy Names   1:00 PM
  Lewis & Clark   Oberlin   2:00 PM
 
April
Sat. 1 Carnegie Mellon   Lewis & Clark   TBA
  George Fox   American River College   TBA
  Pacific Lutheran *   Linfield   1:00 PM
Sun. 2 Pacific (Ore.) *   Pacific Lutheran   10:00 AM
  Lakewood Racket Club
  Whitworth *   Whitman   12:00 PM
  Linfield *   George Fox   3:00 PM
Fri. 7 Whitworth *   Pacific Lutheran   4:00 PM
  Lakewood Racket Club
Sat. 8 Trinity (Tex.)   Whitman   9:00 AM
  @ Tyler, TX
  Whitman *   Puget Sound   10:00 AM
  Pacific (Ore.) *   Lewis & Clark   11:00 AM
  Whitworth *   Pacific Lutheran   1:00 PM
  Lakewood Racket Club
  Whitman *   Puget Sound   1:00 PM
  Willamette *   George Fox   1:00 PM
  Newberg, Oregon
Sun. 9 Whitman *   Pacific Lutheran   10:00 AM
  Lakewood Racket Club
  Whitworth *   Puget Sound   10:00 AM
  Linfield *   Willamette   12:00 PM
  Salem, Oregon
  Pacific (Ore.) *   George Fox   1:00 PM
Wed. 12 Lewis-Clark St.   Whitworth   4:00 PM
Thu. 13 Puget Sound   Seattle   5:00 PM
Fri. 14 Puget Sound *   Willamette   4:00 PM
  Salem, Oregon
Sat. 15 Linfield *   Whitworth   10:00 AM
  Whitman *   George Fox   1:00 PM
  Puget Sound *   Lewis & Clark   1:00 PM
  Willamette *   Pacific (Ore.)   1:00 PM
  Forest Grove, Oregon
Sun. 16 Whitman *   Pacific (Ore.)   11:00 AM
Sat. 22 Pacific Lutheran   Northwest Conference Championships   TBA
  @ TBA
  Whitworth   TBA   TBA
  NWC Tournament
  TBA %   Lewis & Clark   TBA
  NWC Championships (Top 4 from Regular Season)
  George Fox %   TBA   TBA
  Northwest Conference Tournament @ TBD
Sun. 23 Pacific Lutheran   Northwest Conference Championships   TBA
  @ TBA
  TBA   Lewis & Clark   TBA
  NWC Championships (Top 4 from Regular Season)
  George Fox %   TBA   TBA
  Northwest Conference Tournament @ TBD
Fri. 28 George Fox %   TBA   TBA
  Ojai Regional Championships @ Ojai, Calif.
Sat. 29 George Fox %   TBA   TBA
  Ojai Regional Championships @ Ojai, Calif.
# Exhibition
* Conference
% Post season