Licensed to Linfield College       HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 1/13/2012 07:57 PM
                           WTMN-LIN DUAL - 1/13/2012                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitman College  'A'                              4:07.62    4:16.46   11  
     1) Hawkins, Keller K 19            2) Collins, Claire A 19           
     3) Chapman, Katie A 21             4) Banks, Ellen E 19              
       31.00  1:04.97    33.52  1:11.70    28.90  1:01.60    27.15    58.19
  2 Linfield College  'A'                                  NT    4:23.72    4  
     1) Nakamura, Cat G 18              2) Halemano, Brandi L 18          
     3) Main, Katie                     4) Kimura, Kelcie                 
       35.10  1:10.83    33.16  1:11.18    30.34  1:05.20    26.59    56.51
  3 Whitman College  'B'                                   NT    4:31.22    2  
     1) Behrens, Sara B 20              2) Bader, Alyssa C 21             
     3) Pilarowski, Genay W 20          4) Jay, Ashley M 19               
       33.99  1:08.39    36.70  1:19.54    29.21  1:13.71    49.58         
  4 Linfield College  'B'                                  NT    4:55.88  
     1) Kenny, Jami E 18                2) Nagata, Kelcie Lei T 19        
     3) Paulachak, Nicole 17            4) Codd, Rachel E 18              
       35.50  1:12.68    37.14  1:21.17    35.50  1:20.79    28.24  1:01.24
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitman College  'A'                              3:33.15    3:42.51   11  
     1) O'Leary, Kevin M 18             2) Chang, Paul S 20               
     3) Rowett, Matt J 21               4) Lee, Mitchell T 22             
       27.33    56.18    28.07  1:00.03    25.71    56.04    23.37    50.26
  2 Linfield College  'A'                                  NT    3:46.07    4  
     1) Wagoner, AJ E 18                2) Ruwitch, Seth 18               
     3) Iwamasa, Sean K 18              4) Rivers, Lee 18                 
       28.42    58.93    28.78  1:01.56    26.18    56.49    23.38    49.09
  3 Whitman College  'B'                                   NT    3:46.60    2  
     1) Win, Nic T 18                   2) Bendix, Chris D 21             
     3) Liedtke, Matt C 22              4) Roehrig, Andrew 21             
       27.06    56.36    29.98  1:03.71    25.24    54.63    24.99    51.90
  4 Linfield College  'B'                                  NT    3:59.22  
     1) Odden, Jeremy                   2) Purdy, Chris D 20              
     3) Phillips, Miles R 18            4) Pereira, Marc                  
       31.37  1:03.68    29.83  1:04.38    26.17    57.08    24.94    54.08
  5 Whitman College  'C'                                   NT   x4:17.79  
     1) Williams, Ian 22                2) Martinson, Tabor 18            
     3) Orr, Colin J 20                 4) Gavin, Jacob 20                
       31.71  1:05.20    34.79  1:15.39    29.03  1:01.88    25.51    55.32
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graham, Charlotte J       21 Whitman                   NT   11:22.15    9  
      31.06   34.71   35.00   35.20   35.03   34.64   34.78   34.93
      34.68   34.16   34.30   33.48   33.99   34.27   34.64   34.36
      34.19   34.29   32.95   31.49                                
  2 Main, Katie                  LIN                       NT   11:34.28    4  
      31.68   34.44   35.15   35.11   34.92   34.66   34.86   34.87
      34.86   34.51   34.64   34.89   34.93   35.14   35.15   35.11
      34.83   35.16   35.13   34.24                                
  3 Pritchard, Devin B        19 LIN                       NT   12:09.74    3  
      32.98   35.94   37.09   37.47   37.36   37.51   37.29   37.28
      37.10   36.33   35.88   36.03   35.86   37.01   36.44   37.25
      36.64   36.49   36.11   35.68                                
  4 Tackman, Katie R          22 Whitman             12:32.61   12:29.14    2  
      33.73   36.56   37.03   37.59   37.78   37.95   37.76   38.33
      38.03   38.06   38.05   38.06   37.88   38.08   38.18   37.75
      37.82   37.59   37.54   35.37                                
  5 Kenny, Jami E             18 LIN                       NT   12:38.97    1  
      33.89   36.88   37.78   38.33   38.42   38.30   38.56   38.94
      38.16   37.97   38.42   38.27   38.56   38.36   38.16   38.22
      37.43   38.37   38.66   37.29                                
  6 Beatty, Moniqa            18 LIN                       NT  x13:09.96  
  7 Kiskaddon, Erin P         20 Whitman             13:14.34   13:21.13  
      35.80   38.88   40.33   40.73   40.79   40.27   40.35   40.41
      40.49   40.65   40.59   40.70   40.54   40.28   40.04   40.55
      40.53   40.02   39.94   39.24                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sollom-Brotherton, Galen  20 Whitman                   NT    9:40.44    9  
      26.02   28.65   29.18   29.53   29.48   28.89   29.56   29.85
      29.29   29.83   29.35   29.47   29.50   29.48   29.68   29.28
      28.97   29.01   28.13   27.29                                
  2 Willers, Aidan G          18 LIN                       NT   11:13.24    4  
      28.91   32.31   34.56   34.59   35.00   35.38   35.39   35.50
      34.29   34.36   33.98   33.41   33.25   32.91   33.13   33.47
      32.87   34.02   33.75   32.16                                
  3 Thomas, Troy N            18 LIN                       NT   11:21.67    3  
      30.12   32.91   33.93   34.02   34.52   34.15   34.06   34.09
      34.17   34.64   34.77   34.42   33.85   33.92   34.82   35.03
      34.70   34.85   34.88   33.82                                
  4 Phillips, Miles R         18 LIN                       NT   11:44.91    2  
      28.30   31.25   32.79   33.30   34.08   35.13   34.97   36.21
      36.67   36.33   37.00   37.09   37.03   36.97   36.50   36.79
      36.78   36.34   36.28   35.10                                
  5 Hurlburt, Tyler J         20 Whitman             13:06.01   12:40.41    1  
      30.74   36.27   38.31   38.77   38.90   39.13   38.53   38.94
      39.02   38.36   38.50   39.22   39.56   38.91   39.38   38.99
      38.76   38.43   36.94   34.75                                
  6 Thompson, Ryan D          19 LIN                       NT  x13:22.18  
      36.47   39.5612:06.15                                        
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jenne, Helen              20 Whitman              1:59.70    2:02.60    9  
      28.94   31.22   30.92   31.52                                
  2 Kimura, Kelcie               LIN                       NT    2:04.36    4  
      29.25   31.76   31.60   31.75                                
  3 Notari, Mel A             19 Whitman              2:16.47    2:08.99    3  
      29.80   32.22   33.50   33.47                                
  4 Collins, Claire A         19 Whitman              2:05.51    2:09.66    2  
      29.90   32.95   34.07   32.74                                
  5 Codd, Rachel E            18 LIN                       NT    2:17.78    1  
  6 Greenaway, Melissa        18 LIN                       NT    2:22.97  
      32.59   35.39   36.62   38.37                                
  7 Luiten, Sylvie C          22 Whitman              2:42.82   x2:29.78  
      33.50   37.04   39.56   39.68                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mering, Karl E            18 Whitman              1:45.67    1:44.37    9  
      24.18   26.22   26.80   27.17                                
  2 Rivers, Lee               18 LIN                       NT    1:49.78    4  
      25.43   28.07   28.64   27.64                                
  3 O'Leary, Kevin M          18 Whitman              1:50.16    1:49.99    3  
      25.50   27.61   28.94   27.94                                
  4 Bendix, Chris D           21 Whitman              1:53.53    1:52.49    2  
      26.79   29.02   28.85   27.83                                
  5 Gottlieb, Joey            19 Whitman              1:59.18   x1:55.96  
      26.58   30.00   30.40   28.98                                
  6 Coker, Ian Z              18 LIN                       NT    1:56.24    1  
      26.83   29.68   30.14   29.59                                
  7 Lyles, Alex A             18 LIN                       NT    2:03.76  
  8 Odden, Jeremy                LIN                       NT   x2:08.13  
      29.12   33.49   34.09   31.43                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nickerson, Tori              LIN                       NT      26.81    9  
  2 Banks, Ellen E            19 Whitman                26.32      27.10    4  
  3 Behrens, Sara B           20 Whitman                26.39      27.33    3  
  4 Schwarz, Maria E          17 LIN                       NT      29.24    2  
  5 Barton, Rachael           17 Whitman                28.53      29.40    1  
  6 Page, Lena M              21 Whitman                29.76     x29.42  
  7 Englehart, Emma R         18 LIN                       NT      29.58  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Mitchell T           22 Whitman                22.33      22.55    9  
  2 Asao, Shunei              19 Whitman                22.47      22.83    4  
  3 Chang, Paul S             20 Whitman                22.12      22.89    3  
  4 Pereira, Marc                LIN                       NT      23.78    2  
  5 Iwamasa, Sean K           18 LIN                       NT      23.87    1  
  6 Mapp, Chris               18 LIN                       NT      26.05  
 -- Orr, Colin J              20 Whitman                25.46         NS  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chapman, Katie A          21 Whitman              2:14.01    2:18.53    9  
      29.30   36.03   40.42   32.78                                
  2 Jay, Ashley M             19 Whitman              2:20.01    2:23.66    4  
      31.53   39.12   41.52   31.49                                
  3 Sandall, Megan L          18 LIN                       NT    2:23.67    3  
      31.88   37.74   40.93   33.12                                
  4 Halemano, Brandi L        18 LIN                       NT    2:30.86    2  
      31.85   38.65   43.62   36.74                                
  5 Nagata, Kelcie Lei T      19 LIN                       NT    2:38.73    1  
  6 Ryle, Rebecca N           21 Whitman                   NT    2:40.42  
      36.52   40.80   46.08   37.02                                
  7 Paulachak, Nicole         17 LIN                       NT   x2:40.53  
      35.47   41.61   46.88   36.57                                
  8 Cortez, Cari              21 Whitman              2:46.91   x2:44.93  
      35.31   44.09   45.09   40.44                                
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruwitch, Seth             18 LIN                       NT    2:06.24    9  
      28.59   34.33   34.48   28.84                                
  2 Win, Nic T                18 Whitman              2:04.73    2:07.23    4  
      28.03   31.53   37.67   30.00                                
  3 Wagoner, AJ E             18 LIN                       NT    2:15.27    3  
      29.38   34.61   40.71   30.57                                
  4 Roehrig, Andrew           21 Whitman              2:18.46    2:16.04    2  
      29.66   34.79   42.36   29.23                                
  5 Mahoney, Yohan M          19 Whitman                   NT    2:16.97    1  
      29.03   35.95   39.52   32.47                                
  6 Purdy, Chris D            20 LIN                       NT    2:17.93  
      29.25   37.75   38.25   32.68                                
  7 Williams, Ian             22 Whitman              2:21.44   x2:22.39  
      29.33   35.86   43.82   33.38                                
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chapman, Katie A          21 Whitman              2:08.43    2:12.94    9  
      30.35   33.43   34.45   34.71                                
  2 Notari, Mel A             19 Whitman              2:22.40    2:22.95    4  
      32.78   36.44   36.91   36.82                                
  3 Main, Katie                  LIN                       NT    2:24.41    3  
      31.87   36.81   38.29   37.44                                
  4 Schroeder, Taylor A       18 LIN                       NT    2:34.25    2  
      33.37   38.33   40.97   41.58                                
  5 Codd, Rachel E            18 LIN                       NT    2:39.90    1  
  6 Nakamura, Cat G           18 LIN                       NT   x2:40.08  
      34.91   39.70   41.16   44.31                                
  7 Barton, Rachael           17 Whitman                   NT    2:52.60  
      36.51   41.40   46.17   48.52                                
  8 Luiten, Sylvie C          22 Whitman                   NT   x2:58.65  
      38.01   43.14   48.03   49.47                                
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mering, Karl E            18 Whitman              1:52.18    1:56.33    9  
      26.57   28.61   30.48   30.67                                
  2 Rowett, Matt J            21 Whitman              2:04.46    2:06.70    4  
      27.87   31.18   32.93   34.72                                
  3 Liedtke, Matt C           22 Whitman              2:02.29    2:09.49    3  
      28.08   32.56   34.26   34.59                                
  4 Phillips, Miles R         18 LIN                       NT    2:10.97    2  
      28.05   31.67   35.12   36.13                                
  5 Iwamasa, Sean K           18 LIN                       NT    2:15.26    1  
      28.57   32.66   35.91   38.12                                
  6 Lyles, Alex A             18 LIN                       NT    2:28.21  
      30.72   36.94   40.80   39.75                                
  7 Hurlburt, Tyler J         20 Whitman              2:30.78   x2:34.34  
      32.83   39.17   41.49   40.85                                
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jenne, Helen              20 Whitman                53.62      55.84    9  
      27.24   28.60                                                
  2 Kimura, Kelcie               LIN                       NT      55.97    4  
      27.33   28.64                                                
  3 Nickerson, Tori              LIN                       NT      59.03    3  
      28.85   30.18                                                
  4 Tackman, Katie R          22 Whitman              1:02.23    1:02.39    2  
      29.85   32.54                                                
  5 Schwarz, Maria E          17 LIN                       NT    1:04.31    1  
      31.21   33.10                                                
  6 Englehart, Emma R         18 LIN                       NT   x1:06.03  
  7 Kiskaddon, Erin P         20 Whitman              1:06.01    1:06.24  
      31.50   34.74                                                
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Mitchell T           22 Whitman                48.96      49.92    9  
      24.05   25.87                                                
  2 Asao, Shunei              19 Whitman                50.53      51.32    4  
      25.03   26.29                                                
  3 Pereira, Marc                LIN                       NT      54.35    3  
      25.64   28.71                                                
  4 Orr, Colin J              20 Whitman                   NT      57.10    2  
      27.92   29.18                                                
  5 Mapp, Chris               18 LIN                       NT      57.72    1  
      27.41   30.31                                                
  6 Martinson, Tabor          18 Whitman              1:02.26     x58.09  
      27.76   30.33                                                
  7 Carlson, Evan R           18 LIN                       NT    1:01.90  
      29.08   32.82                                                
 
Event 15  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hawkins, Keller K         19 Whitman              2:17.57    2:22.81    9  
      32.95   36.52   37.05   36.29                                
  2 Behrens, Sara B           20 Whitman                   NT    2:29.75    4  
      35.51   37.71   38.78   37.75                                
  3 Greenaway, Melissa        18 LIN                       NT    2:34.57    3  
      36.70   38.78   39.25   39.84                                
  4 Kenny, Jami E             18 LIN                       NT    2:35.77    2  
  5 Nakamura, Cat G           18 LIN                       NT    2:36.56    1  
      37.16   39.90   39.93   39.57                                
  6 Paulachak, Nicole         17 LIN                       NT   x2:47.83  
      38.74   41.85   44.29   42.95                                
 
Event 16  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Win, Nic T                18 Whitman              2:03.63    2:03.61    9  
      28.96   31.49   31.52   31.64                                
  2 O'Leary, Kevin M          18 Whitman              2:01.95    2:09.74    4  
      30.66   31.56   32.80   34.72                                
  3 Gottlieb, Joey            19 Whitman              2:10.30    2:11.99    3  
      32.49   33.23   34.23   32.04                                
  4 Wagoner, AJ E             18 LIN                       NT    2:13.40    2  
      31.38   33.97   34.14   33.91                                
  5 Willers, Aidan G          18 LIN                       NT    2:16.80    1  
      32.75   35.01   35.25   33.79                                
  6 Roehrig, Andrew           21 Whitman              2:18.13   x2:17.66  
      32.62   34.41   35.87   34.76                                
  7 Odden, Jeremy                LIN                       NT    2:19.86  
      32.99   36.08   35.95   34.84                                
 
Event 17  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graham, Charlotte J       21 Whitman              5:37.33    5:28.88    9  
      30.18   32.39   33.14   33.94   33.12   34.07   33.65   33.70
      32.76   31.93                                                
  2 Jay, Ashley M             19 Whitman              5:21.67    5:39.72    4  
      29.85   32.59   33.17   34.23   34.61   34.88   35.03   35.57
      35.33   34.46                                                
  3 Pritchard, Devin B        19 LIN                       NT    5:58.18    3  
      32.30   35.83   36.82   37.05   36.99   36.32   35.93   36.54
      35.31   35.09                                                
  4 Page, Lena M              21 Whitman              6:21.33    6:16.15    2  
      33.34   36.49   38.00   38.42   38.55   38.56   38.11   38.45
      38.28   37.95                                                
  5 Beatty, Moniqa            18 LIN                       NT    6:23.59    1  
      34.54   38.81   39.80   39.32   39.41   39.18   38.31   38.37
      38.87   36.98                                                
 
Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sollom-Brotherton, Galen  20 Whitman              4:41.93    4:57.90    9  
      26.51   29.83   30.46   30.58   30.51   30.63   31.08   30.67
      29.83   27.80                                                
  2 Rivers, Lee               18 LIN                       NT    5:04.98    4  
      27.34   30.60   31.51   31.66   31.15   31.51   31.22   31.16
      30.24   28.59                                                
  3 Dyer, Kevin M             21 Whitman              5:17.21    5:05.98    3  
      29.14   30.81   30.97   30.98   30.64   31.14   31.03   31.44
      30.57   29.26                                                
  4 Coker, Ian Z              18 LIN                       NT    5:17.79    2  
      28.69   32.26   32.55   32.67   31.70   31.98   31.91   32.31
      32.65   31.07                                                
  5 Thomas, Troy N            18 LIN                       NT    5:33.64    1  
      29.33   32.16   33.36   33.55   33.77   33.86   34.18   34.91
      34.57   33.95                                                
  6 Williams, Ian             22 Whitman              5:38.58    5:37.99  
      29.39   31.96   33.28   34.22   34.73   34.97   35.18   35.56
      34.83   33.87                                                
  7 Thompson, Ryan D          19 LIN                       NT   x6:25.93  
 
Event 19  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Collins, Claire A         19 Whitman              2:30.05    2:35.17    9  
      36.15   38.98   39.69   40.35                                
  2 Halemano, Brandi L        18 LIN                       NT    2:41.29    4  
      36.66   40.83   41.85   41.95                                
  3 Sandall, Megan L          18 LIN                       NT    2:43.63    3  
      39.07   42.14   41.39   41.03                                
  4 Schroeder, Taylor A       18 LIN                       NT    2:49.05    2  
      39.81   43.38   42.99   42.87                                
  5 Cortez, Cari              21 Whitman              2:58.97    2:53.02    1  
      40.17   43.41   44.39   45.05                                
  6 Bader, Alyssa C           21 Whitman              2:56.28    2:53.99  
      40.13   44.05   45.09   44.72                                
  7 Nagata, Kelcie Lei T      19 LIN                       NT   x2:59.67  
  8 Ryle, Rebecca N           21 Whitman                   NT   x3:14.88  
      42.50   50.39   50.02   51.97                                
 -- Boshart, Monica           21 Whitman              2:52.17        SCR  
 
Event 20  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chang, Paul S             20 Whitman              2:14.58    2:14.42    9  
      30.27   33.99   35.11   35.05                                
  2 Ruwitch, Seth             18 LIN                       NT    2:19.34    4  
      31.86   36.21   36.06   35.21                                
  3 Bendix, Chris D           21 Whitman              2:17.71    2:19.41    3  
      32.36   36.10   35.84   35.11                                
  4 Purdy, Chris D            20 LIN                       NT    2:29.85    2  
      32.19   39.14   40.13   38.39                                
  5 Mahoney, Yohan M          19 Whitman                   NT    2:33.24    1  
      33.60   38.56   40.25   40.83                                
  6 Gavin, Jacob              20 Whitman              2:34.70   x2:34.34  
      34.84   39.14   40.84   39.52                                
  7 Carlson, Evan R           18 LIN                       NT    2:45.31  
      37.07   43.10   42.63   42.51                                
 
Event 21  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitman College  'A'                              3:43.32    3:48.49   11  
     1) Jenne, Helen 20                 2) Banks, Ellen E 19              
     3) Hawkins, Keller K 19            4) Graham, Charlotte J 21         
       27.01    55.92    27.25    58.07    26.81    57.41    27.64    57.09
  2 Linfield College  'A'                                  NT    4:05.25    4  
     1) Nickerson, Tori                 2) Sandall, Megan L 18            
     3) Schroeder, Taylor A 18          4) Greenaway, Melissa 18          
       28.20    59.28    28.47    59.41    29.70  1:01.54    30.37  1:05.02
  3 Linfield College  'B'                                  NT    4:19.30    2  
     1) Pritchard, Devin B 19           2) Englehart, Emma R 18           
     3) Beatty, Moniqa 18               4) Schwarz, Maria E 17            
       29.80  1:02.34    30.66  1:05.67    31.82  1:06.26    30.97  1:05.03
 
Event 22  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitman College  'A'                              3:12.05    3:19.69   11  
     1) Mering, Karl E 18               2) Asao, Shunei 19                
     3) Rowett, Matt J 21               4) Sollom-Brotherton, Galen P 20  
       22.57    47.30    24.01    51.33    24.12    51.06    23.77    50.00
  2 Linfield College  'A'                                  NT    3:42.23    4  
     1) Lyles, Alex A 18                2) Coker, Ian Z 18                
     3) Thomas, Troy N 18               4) Willers, Aidan G 18            
       26.31    56.10    25.48    53.24    26.59    56.21    26.61    56.68
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 22                    
 
  1. Whitman College                     132   2. Linfield College                     73
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 22                     
 
  1. Whitman College                     143   2. Linfield College                     60

View: Mobile | Desktop