2016-17 Northwest Conference Women's Tennis Schedule

Date Away Home Status Links
 
September
Fri. 16 Willamette   Four-Way Invitational   TBA
  McMinnville, Oregon
Sat. 17 Willamette   Four-Way Invitational   TBA
  McMinnville, Oregon
Thu. 29 Lewis & Clark   ITA Regionals   TBA
  @ Walla Walla, Wash.
  Pacific Lutheran   ITA Women's Northwest Regional   8:00 AM
  @ Walla Walla, WA
Fri. 30 Willamette   ITA Northwest Regional Championships   TBA
  Walla Walla, Washington
  Lewis & Clark   ITA Regionals   TBA
  @ Walla Walla, Wash.
  Pacific Lutheran   ITA Women's Northwest Regional   8:00 AM
  @ Walla Walla, WA
  Puget Sound   ITA Regional Championships   9:30 AM
  @ Walla Walla, Wash.
  George Fox # 0 TBA 0 Final
  Fall ITA Tournament @ Walla Walla, Wash. (Whitman)
 
October
Sat. 1 Willamette   ITA Northwest Regional Championships   TBA
  Walla Walla, Washington
  Lewis & Clark   ITA Regionals   TBA
  @ Walla Walla, Wash.
  George Fox # 0 TBA 0 Final
  Fall ITA Tournament @ Walla Walla, Wash. (Whitman)
  Pacific Lutheran   ITA Women's Northwest Regional   8:00 AM
  @ Walla Walla, WA
  Puget Sound   ITA Regional Championships   9:30 AM
  @ Walla Walla, Wash.
Sun. 2 Willamette   ITA Northwest Regional Championships   TBA
  Walla Walla, Washington
  Lewis & Clark   ITA Regionals   TBA
  @ Walla Walla, Wash.
  Pacific Lutheran   ITA Women's Northwest Regional   8:00 AM
  @ Walla Walla, WA
Sat. 8 Pacific Lutheran 0 Seattle 7 Final
Wed. 12 Lewis & Clark   ITA Oracle Cup   11:00 AM
  NW Play-in: Joseph (UT-D) d. Plawska (L&C), 6-1, 7-5 @ Surprise Tennis & Racquet Complex, Surprise, Ariz.
 
January
Sat. 28 Caltech 4 Linfield 5 Final
Sun. 29 Caltech 8 George Fox 1 Final
  @ Hosted by Linfield
 
February
Sat. 4 Puget Sound 6 Col. of Idaho 3 Final
  Puget Sound 6 Col. of Idaho 3 Final
Sat. 11 Whitman * 9 Willamette 0 Final
  Col. of Idaho 4 Pacific (Ore.) 5 Final
  Whitman * 9 Pacific (Ore.) 0 Final
Sun. 12 Col. of Idaho 8 Willamette 1 Final
  Whitworth 3 Lewis-Clark St. 6 Final
Fri. 17 Whitman * 8 Puget Sound 1 Final
  Willamette * 0 Lewis & Clark 9 Final
Sat. 18 George Fox * 5 Whitworth 4 Final
  Pacific (Ore.) * 0 Lewis & Clark 9 Final
  Whitman * 9 Pacific Lutheran 0 Final
  Sprinker Rec Center
  Linfield * 9 Puget Sound 0 Final
Sun. 19 Linfield * 9 Pacific Lutheran 0 Final
  Sprinker Rec Center
  Lewis & Clark * 6 Whitworth 3 Final
  Puget Sound * 2 Pacific (Ore.) 7 Final
Fri. 24 Air Force 9 Puget Sound 0 Final
Sat. 25 Linfield * 6 Lewis & Clark 3 Final
  Willamette * 0 George Fox 9 Final
  Pacific Lutheran * 1 Puget Sound 8 Final
  Whitworth * 1 Whitman 8 Final
Sun. 26 Lewis & Clark * 9 George Fox 0 Final
  Puget Sound * 9 Willamette 0 Final
 
March
Sat. 4 George Fox * 2 Whitman 7 Final
  Pacific (Ore.) * 1 Whitworth 8 Final
  Lewis & Clark * 5 Linfield 4 Final
  Puget Sound * 6 Pacific Lutheran 3 Final
  Sprinker Rec Center
Sun. 5 Willamette * 0 Whitworth 9 Final
  Pacific (Ore.) * 1 Whitman 8 Final
  Pacific Lutheran * 1 Lewis & Clark 8 Final
  Puget Sound * 2 George Fox 7 Final
Sat. 11 Willamette * 0 Puget Sound 9 Final
  George Fox * 7 Pacific Lutheran 2 Final
  Sprinker Rec Center
  Lewis-Clark St. 6 Whitworth 3 Final
  Linfield * 5 Whitman 4 Final
  George Fox 0 Seattle 7 Final
Sun. 12 Lewis & Clark * 4 Whitman 5 Final
  Willamette * 1 Pacific Lutheran 8 Final
  Sprinker Rec Center
Wed. 15 Whitman 0 Washington and Lee 9 Final
  George Fox * 0 Linfield 9 Final
Fri. 17 Bates 3 Whitman 6 Final
  Blue-Grey Invitational @ University of Mary Washington (Fredericksburg, Va.)
  Colorado Col. 9 Willamette 0 Final
Sat. 18 Whitman 2 Mary Washington 7 Final
  UMW Blue/Grey Invitational with Williams, Bates, Skidmore, Johns Hopkins, Trinity TX, Whitman, Washington and Lee
  Colorado Col. 0 Linfield 9 Final
  Lewis & Clark * 9 Willamette 0 Final
  Whitworth * 9 Pacific Lutheran 0 Final
  Sprinker Rec Center
Sun. 19 Whitman 4 Johns Hopkins 5 Final
  @ Fredericksburg, Va.
  Colorado Col. 5 Pacific (Ore.) 4 Final
  Whitworth * 4 Puget Sound 5 Final
  Linfield * 9 Willamette 0 Final
Mon. 20 Colorado Col. 3 George Fox 6 Final
Tue. 21 Colorado Col. 8 Puget Sound 1 Final
Thu. 23 George Fox 6 New Paltz 3 Final
  Spring Break Tournament @ Orlando, Fla. (USTA National Campus)
  Hope 9 George Fox 0 Final
  Spring Break Tournament @ Orlando, Fla. (USTA National Campus)
Fri. 24 George Fox 3 SCAD 6 Final
  Spring Break Tournament @ Orlando, Fla. (USTA National Campus)
Sat. 25 Linfield 6 Texas-Tyler 3 Final
  @ Georgetown,Texas
  Spokane C.C. # 0 Willamette 9 Final
Sun. 26 Case Western Reserve 5 Lewis & Clark 4 Final
  @ Gambier, Ohio (Kenyon College)
  P.R.-Mayaguez 1 George Fox 8 Final
  Spring Break Tournament @ Orlando, Fla. (USTA National Campus)
  Pacific Lutheran 4 Occidental 5 Final
  Linfield 4 Southwestern (Tex.) 5 Final
  Bellevue College # 9 Willamette 0 Final
Mon. 27 Pacific Lutheran 2 Biola 7 Final
Tue. 28 Huntingdon 1 George Fox 8 Final
  Spring Break Tournament @ Orlando, Fla.
  Pacific Lutheran 9 Hope Int'l 0 Final
  UC Santa Cruz 8 Willamette 1 Final
  Lewis & Clark 6 Kenyon 3 Final
  Whitworth 0 Caltech 9 Final
Wed. 29 Linfield   Trinity (Tex.)   2:00 PM
  Whitworth 5 Cal Lutheran 4 Final
Thu. 30 UC Santa Cruz   Pacific (Ore.)   10:00 AM
  Lewis & Clark   Denison   1:30 PM
  Whitworth   Chapman   6:00 PM
Fri. 31 Whitman   Redlands   3:00 PM
 
April
Sat. 1 Pacific (Ore.) *   George Fox   TBA
  Carnegie Mellon   Lewis & Clark   TBA
  Whitman   Claremont-M-S   10:00 AM
  Pacific Lutheran *   Linfield   11:00 AM
Sun. 2 Pacific Lutheran *   Pacific (Ore.)   10:00 AM
Wed. 5 Whitman *   Whitworth   4:00 PM
Thu. 6 Linfield *   George Fox   3:30 PM
Sat. 8 Puget Sound *   Whitman   10:00 AM
  George Fox *   Willamette   11:00 AM
  Lewis & Clark *   Pacific (Ore.)   11:00 AM
  Pacific Lutheran *   Whitworth   1:00 PM
Sun. 9 Pacific Lutheran *   Whitman   10:00 AM
  Puget Sound *   Whitworth   10:00 AM
  George Fox *   Pacific (Ore.)   11:00 AM
  Willamette *   Linfield   11:00 AM
Wed. 12 Puget Sound   Seattle   5:00 PM
Fri. 14 Col. of Idaho   Puget Sound   3:00 PM
  Whitworth *   Pacific (Ore.)   4:00 PM
  George Fox *   Lewis & Clark   4:00 PM
Sat. 15 Pacific (Ore.) *   Willamette   10:00 AM
  Whitworth *   Linfield   11:00 AM
  Lewis & Clark *   Puget Sound   12:00 PM
  Col. of Idaho   Pacific Lutheran   1:00 PM
  Sprinker Rec Center
Sun. 16 Pacific (Ore.) *   Linfield   11:00 AM
Sat. 22 Pacific Lutheran   Northwest Conference Championships   TBA
  Whitworth   TBA   TBA
  NWC Tournament
  TBA %   Lewis & Clark   TBA
  NWC Championships (Top 4 from Regular Season)
Sun. 23 Pacific Lutheran   Northwest Conference Championships   TBA
  TBA %   Lewis & Clark   TBA
  NWC Championships (Top 4 from Regular Season)
# Exhibition
* Conference
% Post season