2019 All-NWC Baseball Team Announced; Willamette's Bailey, Whitworth's Perry, PLU's Armbruester and Schmitz Take the Top Honors

2019 All-NWC Baseball Team Announced; Willamette's Bailey, Whitworth's Perry, PLU's Armbruester and Schmitz Take the Top Honors

Complete 2019 All-Northwest Conference Baseball Team

 

First Team

Pos - Name                                                                                             Class           Hometown / High School

C – Cole Pursell, Willamette................................................................ Jr               Oceanside, Calif. / El Camino     

1B – Jacob Bockelie, Pacific Lutheran *........................................... Sr              Shoreline, Wash. / Shorewood

2B – Justin Scanlon, Willamette.......................................................... Jr               San Jose, Calif. / Leigh                  

3B – Tyler Bailey, Whitworth %......................................................... Sr              Spokane, Wash. / Mt. Spokane

SS – Nicholas Nerud, Whitworth....................................................... Sr              Valencia, Calif. / Bishop Alemany               

OF – Connor Bailey, Willamette *...................................................... Sr              San Diego, Calif. / Scripps Ranch

OF – Taylor Poffenroth, Whitworth................................................... Sr              Spokane, Wash. / Kentridge

OF – Matt Donovan, Lewis & Clark %............................................. Sr              Westlake Village, Calif. / Westlake

DH – Kyle Reisman, Whitman............................................................. Jr               Fort Collins, Colo. / Rocky Mountain       

UT – Matt Voelzke, George Fox *....................................................... Jr               Lake Oswego, Ore. / Lake Oswego

SP – Justin Armbruester, Pacific Lutheran #.................................... So             Sammamish, Wash. / Eastside Catholic

SP – Casey Brown, Pacific (Ore.) %................................................... Sr              Peoria, Ariz. / Centennial

SP – Matt Steindorf, Willamette *....................................................... Sr              Granite Bay, Calif. / Granite Bay                 

SP – Matthew Young, Whitworth...................................................... Jr               Tigard, Ore. / Jesuit      

RP – Milo Mincin, Whitman................................................................ Sr              Redmond, Wash. / Redmond       

 

Second Team

Pos - Name                                                                                             Class           Hometown / High School

C – Cody Simmons, Whitworth........................................................... Jr               Wenatchee, Wash. / Wenatchee

1B – Mason Quinlan, Puget Sound.................................................... Jr               Mililani, Hawaii / Kamehameha                   

2B – Matt Ramirez, George Fox............................................................ Jr               San Ramon, Calif. / California     

3B – Jack Thomson, Lewis & Clark.................................................... Fr              Millbrae, Calif. / Saint Ignatius

SS – Tyler Janitz, Willamette %........................................................... Sr              Salida, Calif. / Joseph A. Gregori HS          

OF – Jake Wishart, Whitman................................................................ Sr              Redmond, Wash. / Lake Washington

OF – Jack Gries, Puget Sound #.......................................................... Sr              Sublimity, Ore. / South Salem

OF – Kyler Brudwick, George Fox #.................................................. Sr              Ferndale, Wash. / Ferndale

DH – Chase Fetzer, George Fox........................................................... So             Modesto, Calif. / Beyer                 

UT – Ryan Krout, Pacific (Ore.)........................................................... So             Washougal, Wash. / Washougal                 

SP – Landon Schirer, George Fox....................................................... So             San Diego, Calif. / Steele Canyon

SP – Matthew Sox, Whitman................................................................ So             La Canada Flintridge, Calif. / La Canada

SP – Austin Rice, Whitworth.............................................................. So             Irrigon, Ore. / Irrigon

SP – Eric Ma, Whitman.......................................................................... So             La Crescenta, Calif. / Village Christian      

RP – Brett Thomas, Whitworth............................................................ So             Tigard, Ore. / Tigard    

 

Honorable Mention

Pos / Name                                                                                             Class           Hometown / High School

C – Michael Cesar, Pacific Lutheran................................................... Fr              Juneau, Alaska / Juneau-Douglas                

1B – Lucas Thrun, Whitman *.............................................................. Sr              Sammamish, Wash. / Eastlake

2B – Kyle Strash, Puget Sound *........................................................ So             Sammamish, Wash. / Skyline

3B – Brendan Natuzzi, Willamette...................................................... Sr              Sonoma, Calif. / Justin-Siena       

SS – Jacob Serfini, Lewis & Clark....................................................... So             Vista, Calif. / Rancho Buena Vista               

OF – Andy Schmitz, Pacific Lutheran................................................ Fr              Aurora, Ore. / North Marion

OF – Ian Blair, Pacific (Ore.)................................................................. So             Santa Cruz, Calif. / San Lorenzo Valley     

OF – Tanner Earhart, Linfield............................................................... So             Dallas, Ore. / Dallas

DH – Eli Wisdom, Pacific (Ore.)......................................................... Sr              La Grande, Ore. / La Grande

UT – Wyatt Smith, Linfield................................................................... So             McMinnville, Ore. / McMinnville              

SP – Andrew Yarak, Lewis & Clark................................................... Jr               San Mateo, Calif. / Hillsdale

SP – Travis Craven, Whitman............................................................... Jr               Goleta, Calif. / Dos Pueblos       

SP – Christopher Stone, George Fox.................................................. Jr               Roseburg, Ore. / Roseburg

SP – Tyler Huling, Puget Sound......................................................... Jr               Issaquah, Wash. / Issaquah         

RP  – Mathew Pulliam, Whitworth ................................................... Sr              Spokane, Wash. / Mt. Spokane

 

*   1st team All-NWC in 2018;  # 2nd team All-NWC in 2018; %  Honorable Mention All-NWC in 2018

 

 

Player of the Year  – Connor Bailey, Willamette

 

 

Pitcher of the Year– Justin Armbruester, Pacific Lutheran

 

 

Freshman of the Year– Andy Schmitz, Pacific Lutheran

 

 

Coach of the Year– CJ Perry, Whitworth