2010 All-Northwest Conference Softball Team

2010 All-Northwest Conference Softball Team

Coach of the Year – Jackson Vaughan, Linfield
Player of the Year – Staci Doucette, Linfield
Pitcher of the Year – Claire Velaski, Linfield

FIRST TEAM
Infield –
Karleigh Prestianni, Linfield (Fr./Fr., Grants Pass, Ore. / Grants Pass)
Staci Doucette, Linfield (So./So., Vancouver, Wash. / Evergreen)
Emily Keagbine, Linfield (Jr./Jr., Portland, Ore. / Valley Catholic)
Caitlin Brown, Pacific Lutheran (Jr./Jr., Salem, Ore. / Sprague)
Mica Romero, Willamette (So., Woodland, Calif. / Woodland Christian)

Outfield –
Jessica Barry, Willamette (So., Cupertino, Calif. / Univ. of Nevada-Las Vegas)
Jessie Garcia, Pacific (Ore.) (Sr./Sr., Yamhill, Ore. / Yamhill-Carlton)
Stephanie Vanoudenhaegen, Pacific (Ore.) (Jr./Jr., Cornelius, Ore. / Glencoe)
Lacey Kerr, Whitworth (Sr./Sr., Mead, Wash. / Mt. Spokane) 

Catchers –
Emilee Lepp, Linfield (So./So., Colville, Wash. / Colville)
Kelli Snyder, Willamette (Fr., Longview, Wash. / Kelso)

Pitchers –
Claire Velaski, Linfield (Jr./Jr., Portland, Ore. / Beaverton)
Lauren Harvey, Linfield (So./So., Milwaukie, Ore. / Rex Putnam)

Utility/DP –
Stacey Hagensen, Pacific Lutheran (So./So., Bellevue, Wash. / Newport)
Chelsey Chamberlain, Pacific (Ore.) (So./So., Grants Pass, Ore. / Grants Pass)
Aryn Grause, Puget Sound (So./So., Corvallis, Ore. / Crescent Valley)

SECOND TEAM
Infield –
Brooke Fogwell, Pacific (Ore.) (Sr./Sr., Beaverton, Ore. / Southridge)
Heather Hesselgesser, Whitworth (Fr./Fr., Nine Mile Falls, Wash. / Lakeside)
Alex Hartmann, Linfield (Jr./Jr., Medina, Wash. / Bellevue)
Sami Parr, Whitworth (So./So., Milwaukie, Ore. / Rex Putnam)
Ashley Billingsley, Pacific (Ore.) (So./So., Gresham, Ore. / Gresham)

Outfield –
Carolyn Moore, Puget Sound (Jr./Jr., Seattle, Wash. / Holy Names)
Kayla Hubrich, Linfield (Jr./Jr., Hillsboro, Ore. / Hillsboro)
Sierra Lessel, Willamette (So., Eugene, Ore. / Winston Churchill)
Amber Roberts, Pacific Lutheran (So./So., Tacoma, Wash. / Wilson)

Catchers –
Shelby Klein, George Fox (Fr./Fr., Seattle, Wash. / Mt. Rainier)
Jessica Mullins, Lewis & Clark (Sr., Randle, Wash. / White Pass)

Pitchers –
Miranda McNealy, Pacific (Ore.) (Sr./Sr., Aloha, Ore. / Hillsboro)
Jessica Mangis, Whitworth (Jr./Jr., Spangle, Wash. / Liberty)

Utility/DP –
Talissa Huntsman, Willamette (So., Richland, Wash. / Richland)
Bri Compton, Willamette (Jr., Kalispell, Mont. / Wenatchee Valley Coll.)
Sami Keim, Linfield (So./So., Corvallis, Ore. / Corvallis)
Kaaren Hatlen, Pacific Lutheran (Fr./Fr., Woodinville, Wash. / Woodinville) 

HONORABLE MENTION
George Fox –
Bethany Chriss (IF, Fr./Fr., Bend, Ore. / Summit)

Lewis & Clark –
Caroline DeVincenzi (IF, So., Napa, Calif. / Justin-Siena)
Jet'aime Mullins (UT/DP, Fr., Randle, Wash. / White Pass)

Linfield -
Jaydee Baxter (OF, So./So., Damascus, Ore. / Barlow)
Rochelle Friend (OF, Sr./Sr., Hood River, Ore. / Hood River Valley)
Candice Fujino (IF, Sr./Sr., Kealakekua, Hawaii / Konawaena)

Pacific (Ore.) -
Kelly Nishitomi (IF, Sr./Sr., Kaneohe, Hawaii / Castle)
Teri Shigeno (OF, So./So., Meridian, Idaho / Meridian)
Jordan Mittelsdorf (C, So./So., Boardman, Ore. / Riverside)

Pacific Lutheran –
Monti Califano (IF, Fr./Fr., Renton, Wash. / Liberty)

Puget Sound –
Auriel Sperberg (P, Jr./Jr., Spanaway, Wash. / Graham-Kapowsin)
Amelia Kurashige-Elliott (OF, Sr./Sr., Berkeley, Calif. / Berkeley)

Whitworth –
Jamie Brunner (IF, Fr./Fr., Chelan, Wash. / Chelan)
Ashley Carey (UT/DP, Sr./Sr., Enumclaw, Wash. / Highline CC)

Willamette –
Nichole Robertson (OF, So., Elk Grove, Calif. / Cosumnes River Coll.)
Alex Watilo (P, So., Newcastle, Calif. / Del Oro)
Nicole Wallace (IF, Sr., Roseville, Calif. / Roseville)
Susan Krewer (IF, So., Sacramento, Calif. / Mira Loma)