Licensed to Spokane Waves / Whitworth University
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 11/11/2011 08:26 PM
                  Pacific at Whitworth Dual Meet - 11/11/2011                  
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitworth University  'A'                         4:01.22    4:04.32   11  
     1) Benson, Jennifer 22             2) Barringer, Melissa 21          
     3) Smith, Samantha                 4) Lecoq, Nicole                  
  2 Pacific University  'A'                                NT    4:18.62    4  
     1) Valdez, Kristine T 20           2) Bing, Alexandria E 20          
     3) Struble, Stacie K 18            4) Chase, Amber E 18              
  3 Whitworth University  'B'                              NT    4:25.31    2  
     1) Duvall, Kate 20                 2) Seiber, Melissa 19             
     3) Kalaiwaa, Allyn 19              4) Case, Anna 20                  
  4 Pacific University  'B'                                NT    4:55.53  
     1) Pentilla, Kariann L 19          2) Kronsberg, Kelli A 19          
     3) Suda, Stephanie K 18            4) Bailley, Katelyn R 18          
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitworth University  'A'                         3:27.62    3:33.95   11  
     1) Vaccaro, Aaron 19               2) Buck, Rory 25                  
     3) Walton, Wesley                  4) Sumnicht, Andrew 19            
  2 Whitworth University  'B'                              NT    3:40.40    4  
     1) Fish, Jordan 19                 2) Durand, Oliver 19              
     3) MacKintosh, Callum              4) Brody, Matthew 20              
  3 Pacific University  'A'                                NT    3:41.33    2  
     1) Cramer, Dylan F 20              2) Hargitt, Michael A 20          
     3) Ichimura, Kramer A 18           4) Cowley, Joel H 22              
  4 Whitworth University  'C'                              NT    3:55.11  
     1) Tatum, Wesley                   2) Pacheco, Kellen 21             
     3) Brogan, Donovan 19              4) Dangleis, Matthew 20           
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Amanda R           18 Pacific (Ore.)            NT   10:54.26    9  
  2 Pavelko, Abby             20 Whitworth                 NT   11:04.52    4  
  3 Minster, Ashley           20 Whitworth                 NT   11:55.12    3  
  4 Stahl, Shannon A          21 Pacific (Ore.)            NT   11:58.16    2  
  5 Leuchars, Alexandra       21 Whitworth                 NT   11:58.49    1  
  6 Suda, Stephanie K         18 Pacific (Ore.)            NT   12:37.67  
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welle, Luke               19 Whitworth                 NT   10:23.58    9  
  2 Plancarte, Damian L       19 Pacific (Ore.)            NT   10:50.88    4  
  3 Friend, John P            18 Pacific (Ore.)            NT   11:43.69    3  
  4 Sordahl, Cameron          21 Whitworth                 NT   11:55.63    2  
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lecoq, Nicole                Whitworth                 NT    1:58.88    9  
  2 Duvall, Kate              20 Whitworth                 NT    2:02.31    4  
  3 Chase, Amber E            18 Pacific (Ore.)            NT    2:04.74    3  
  4 Koch, Nicole C            20 Pacific (Ore.)            NT    2:08.49    2  
  5 Louis, Maria              20 Whitworth            2:13.36    2:17.66    1  
  6 Kronsberg, Kelli A        19 Pacific (Ore.)            NT    2:20.04  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vierra, Austin            21 Whitworth                 NT    1:45.93    9  
  2 Ranno, Nathan             21 Whitworth            1:53.81    1:50.32    4  
  3 Cramer, Dylan F           20 Pacific (Ore.)            NT    1:52.68    3  
  4 Ross, Matt                21 Whitworth            1:47.69    1:55.24    2  
  5 Burrell, Evan C           18 Pacific (Ore.)            NT    2:01.85    1  
  6 Wyrick, Christopher S     19 Pacific (Ore.)            NT    2:10.35  
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Porter, Katherine M       18 Pacific (Ore.)         25.33      24.48    9  
  2 Benson, Jennifer          22 Whitworth              24.59      24.76    4  
  3 Stang, Alisa                 Whitworth                 NT      24.79    3  
  4 Borth, Marit                 Whitworth                 NT      26.12    2  
  5 Larson, Svea E            18 Pacific (Ore.)            NT      26.85    1  
  6 Bing, Alexandria E        20 Pacific (Ore.)            NT      27.13  
 -- Nelson, Jordyn T          19 Pacific (Ore.)            NT     X31.48  
 -- Gates, Jessica R          19 Pacific (Ore.)            NT     X31.52  
 -- Tornel, Edith             21 Pacific (Ore.)            NT     X34.41  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sumnicht, Andrew          19 Whitworth                 NT      22.84    9  
  2 Cowley, Joel H            22 Pacific (Ore.)            NT      23.09    4  
  3 Brody, Matthew            20 Whitworth                 NT      23.44    3  
  4 Beck, Mitchell            19 Whitworth                 NT      23.69    2  
  5 Lindsey, Aidan M          18 Pacific (Ore.)            NT      24.47    1  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Samantha              Whitworth                 NT    2:14.19    9  
  2 Clark, Allison R          20 Pacific (Ore.)            NT    2:14.30    4  
  3 Struble, Stacie K         18 Pacific (Ore.)            NT    2:20.48    3  
  4 Callaghan, Melissa           Whitworth                 NT    2:23.99    2  
  5 Barringer, Melissa        21 Whitworth                 NT    2:28.26    1  
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Durand, Oliver            19 Whitworth                 NT    2:02.02    9  
  2 Kinney, Korey             20 Whitworth                 NT    2:02.86    4  
  3 Hargitt, Michael A        20 Pacific (Ore.)            NT    2:03.02    3  
  4 Ichimura, Kramer A        18 Pacific (Ore.)            NT    2:04.87    2  
  5 MacKintosh, Callum           Whitworth                 NT    2:05.77    1  
  6 Burrell, Evan C           18 Pacific (Ore.)            NT    2:23.26  
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Samantha              Whitworth                 NT    2:16.11    9  
  2 Stang, Alisa                 Whitworth                 NT    2:20.67    4  
  3 Struble, Stacie K         18 Pacific (Ore.)            NT    2:21.91    3  
  4 Clark, Allison R          20 Pacific (Ore.)            NT    2:22.84    2  
  5 Koch, Nicole C            20 Pacific (Ore.)            NT    2:24.91    1  
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ichimura, Kramer A        18 Pacific (Ore.)            NT    1:59.15    9  
  2 Vaccaro, Aaron            19 Whitworth                 NT    2:00.35    4  
  3 Walton, Wesley               Whitworth                 NT    2:01.76    3  
  4 Tatum, Wesley                Whitworth                 NT    2:09.45    2  
 -- Locatell, Michael         20 Whitworth            1:58.96   X2:04.46  
 -- Brogan, Donovan           19 Whitworth                 NT   X2:09.46  
 -- Neal, Dan                 21 Whitworth            2:17.68   X2:10.55  
 -- Dangleis, Matthew         20 Whitworth                 NT   X2:12.94  
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Porter, Katherine M       18 Pacific (Ore.)            NT      53.72    9  
  2 Benson, Jennifer          22 Whitworth              53.55      54.78    4  
  3 Borth, Marit                 Whitworth                 NT      57.54    3  
  4 Kalaiwaa, Allyn           19 Whitworth                 NT    1:00.28    2  
  5 Larson, Svea E            18 Pacific (Ore.)            NT    1:00.31    1  
  6 Bailley, Katelyn R        18 Pacific (Ore.)            NT    1:06.93  
 -- Albert, Kaurie               Whitworth                 NT   X1:00.47  
 -- Leuchars, Alexandra       21 Whitworth            1:01.25   X1:01.29  
 -- Nelson, Jordyn T          19 Pacific (Ore.)            NT   X1:06.96  
 -- Louis, Maria              20 Whitworth            1:00.23   X1:07.39  
 -- Gates, Jessica R          19 Pacific (Ore.)            NT   X1:10.84  
 -- Tornel, Edith             21 Pacific (Ore.)            NT   X1:16.40  
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buck, Rory                25 Whitworth              46.93      47.92    9  
  2 Vierra, Austin            21 Whitworth                 NT      50.05    4  
  3 Ranno, Nathan             21 Whitworth              48.86      50.15    3  
  4 Cowley, Joel H            22 Pacific (Ore.)            NT      51.88    2  
  5 Lindsey, Aidan M          18 Pacific (Ore.)            NT      55.18    1  
 
Event 15  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duvall, Kate              20 Whitworth                 NT    2:11.66    9  
  2 Case, Anna                20 Whitworth                 NT    2:20.90    4  
  3 Valdez, Kristine T        20 Pacific (Ore.)            NT    2:24.00    3  
  4 Suda, Stephanie K         18 Pacific (Ore.)            NT    2:36.45    2  
  5 Pentilla, Kariann L       19 Pacific (Ore.)            NT    2:48.00    1  
 
Event 16  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cramer, Dylan F           20 Pacific (Ore.)            NT    1:59.73    9  
  2 Kinney, Korey             20 Whitworth                 NT    2:02.80    4  
  3 Fish, Jordan              19 Whitworth                 NT    2:03.50    3  
  4 Lemley, Jason                Whitworth                 NT    2:05.21    2  
  5 Friend, John P            18 Pacific (Ore.)            NT    2:22.11    1  
 -- McComish, Timothy         19 Whitworth                 NT   X2:08.99  
 -- Sordahl, Cameron          21 Whitworth            2:16.79   X2:25.39  
 
Event 17  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Amanda R           18 Pacific (Ore.)            NT    5:17.60    9  
  2 Lecoq, Nicole                Whitworth                 NT    5:20.24    4  
  3 Pavelko, Abby             20 Whitworth            5:16.26    5:28.13    3  
  4 Albert, Kaurie               Whitworth                 NT    6:06.98    2  
  5 Kronsberg, Kelli A        19 Pacific (Ore.)            NT    6:18.64    1  
 
Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beck, Mitchell            19 Whitworth                 NT    4:56.60    9  
  2 Ross, Matt                21 Whitworth            4:50.85    5:12.55    4  
  3 Plancarte, Damian L       19 Pacific (Ore.)            NT    5:15.99    3  
  4 Brody, Matthew            20 Whitworth                 NT    5:16.46    2  
  5 Friend, John P            18 Pacific (Ore.)            NT    5:50.18    1  
 
Event 19  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Allison R          20 Pacific (Ore.)            NT    2:31.41    9  
  2 Barringer, Melissa        21 Whitworth            2:37.44    2:33.50    4  
  3 Bing, Alexandria E        20 Pacific (Ore.)            NT    2:40.05    3  
  4 Callaghan, Melissa           Whitworth                 NT    2:42.29    2  
  5 Seiber, Melissa           19 Whitworth                 NT    2:50.08    1  
 
Event 20  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buck, Rory                25 Whitworth            2:01.60    2:02.14    9  
  2 Durand, Oliver            19 Whitworth                 NT    2:15.33    4  
  3 Hargitt, Michael A        20 Pacific (Ore.)            NT    2:17.14    3  
  4 Pacheco, Kellen           21 Whitworth                 NT    2:33.09    2  
  5 Wyrick, Christopher S     19 Pacific (Ore.)            NT    2:44.66    1  
 
Event 21  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pacific University  'A'                                NT    3:38.07   11  
     1) Clark, Amanda R 18              2) Valdez, Kristine T 20          
     3) Chase, Amber E 18               4) Porter, Katherine M 18         
  2 Whitworth University  'A'                         3:32.59    3:44.72    4  
     1) Stang, Alisa                    2) Pavelko, Abby 20               
     3) Callaghan, Melissa              4) Case, Anna 20                  
  3 Whitworth University  'B'                              NT    3:47.49    2  
     1) Leuchars, Alexandra 21          2) Louis, Maria 20                
     3) Albert, Kaurie                  4) Kalaiwaa, Allyn 19             
  4 Pacific University  'B'                                NT    4:10.80  
     1) Larson, Svea E 18               2) Stahl, Shannon A 21            
     3) Koch, Nicole C 20               4) Bailley, Katelyn R 18          
 -- Pacific University  'C'                                NT         DQ  
     1) Gates, Jessica R 19             2) Nelson, Jordyn T 19            
     3) Pentilla, Kariann L 19          4) Tornel, Edith 21               
 
Event 22  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitworth University  'B'                              NT    3:18.34   11  
     1) Vierra, Austin 21               2) Kinney, Korey 20               
     3) Lemley, Jason                   4) Welle, Luke 19                 
  2 Whitworth University  'A'                         3:07.87    3:20.69    4  
     1) Dangleis, Matthew 20            2) MacKintosh, Callum             
     3) Ranno, Nathan 21                4) Sumnicht, Andrew 19            
  3 Whitworth University  'C'                              NT    3:40.45    2  
     1) Locatell, Michael 20            2) McComish, Timothy 19           
     3) Neal, Dan 21                    4) Sordahl, Cameron 21            
  4 Pacific University  'A'                                NT    3:44.67  
     1) Burrell, Evan C 18              2) Plancarte, Damian L 19         
     3) Lindsey, Aidan M 18             4) Wyrick, Christopher S 19       
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 22                    
 
  1. Whitworth University                113   2. Pacific University                   92
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 22                     
 
  1. Whitworth University                150   2. Pacific University                   53